Co trzeba wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

17.11.2020, 09:44 0 komentarzy
Co trzeba wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Prawie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest dnia 16 listopada. Sporo osób co dnia styka się z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma to komunikować. Prośba do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest zachęceniem do tego, żeby znaleźli rozwiązanie tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, żeby zmniejszyć brak akceptacji poprzez edukację, ale też organizowanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie tolerancji i skłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Cała ta inicjatywa była spowodowana poprzez częściej pojawiające się akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają pomóc w wyszukaniu głównych przyczyn uformowania się braku akceptacji, ale też mają wspominać, jak niepokojące mogą być oznaki nietolerancji dla osób dyskryminowanych. Takie akcje mają okazać się potrzebne do tego, by zrozumieć, czym właściwie jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności, ale również otworzyć oczy na to, czym jest uznanie i postrzeganie różnic indywidualnych. Dodatkowo ma kształcić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, ale też dostrzegania różnych kultur.


Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak świętuje się go w naszym kraju?


Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny manifest, w którym argumentują duże oparcie dla osób, które doznały werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski ogłosił, że solidarność tego dnia będzie wyrażana poprzez wywieszanie tęczowych flag, jak i oświetlania budynków. W tęczowych barwach został podświetlony głównie Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz